Etiketler

, , , , , , , ,

IMG_0922_3 copy

Shiitake Mantarı Japonya , Çin ve doğu asya ülkelerine özgü ; ormanda devrilmiş ağaçlarda doğal olarak yetişiyormuş. Geçmişi 3000 yıl öncesine kadar dayanıyor . Japonya’da  kan dolaşımını hızlandırmak ve canlılığı artırmak amacı ile kullanılan shiitake ‘yi hayat enerjisini artırıcı olarak görmüşler . Eski dönemde yalnızca imparator ve ailesi tarafından kullanılıyormuş . Son zamanlarda tıp çevresinin ilgisini çekmesinden kaynaklanan durumdan dolayı en çok üretilmeye çalışılan mantarlar arasına girmiştir. Selenyum ve protein açısından oldukça zengin bir kaynak .

IMG_0956 copy

SHIITAKE MANTAR SOSLU ROZBIF Için

Malzemeler

 • 1000 gr. Dana bonfile
 • 5-6 dal taze biberiye ( ince kıyım )
 • 2 yemek kaşığı hardal tozu
 • 1 yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber (biraz irice )
 • Tuz

IMG_0949 copyIMG_0983 copy

Taze Biberiyeleri ince kıyım yaptıktan sonra , hardal tozu , karabiber ,  tuz ile beraber harmanladım. Düz yayvan bir tepsiye hazırlamış olduğum baharatı yaydım. Bonfileyi bir fırça yardımı ile zeytinyağı ile her tarafını yağladıktan sonra tepsiye koyarak baharatların etin üzerine herbir tarafına  yapışmasını sağladım. Hazırlamış olduğum bonfileyi  ,  zeytinyağı koyduğum tavada ( 3 yemek kaşığı )  iyice kızgınlaşınca   her bir tarafını yaklaşık 3 ‘er dakika pişirerek mühürledim. Mühürleme işlemini yaparak  etin suyunun içinde kalmasını sağlıyorsunuz. Daha sonra fırın tepsisinin üzerine alimünyum folyo yerleştirdikten sonra tekrar folyonun üzerine yağlı fırın kağıdı yerleştirdim. Mühürlemiş olduğum eti , yağlı kağıdın tam ortasına yerleştirerek tavadaki kalan yağı bir fırça yardımı ile üzerine sürdüm . Önce yağlı kağıdı sonra folyoyu hava almayacak şekilde paketledim . 200 derece fırında yaklaşık 30 dakika pişirdim. Pişme süresini damak zevkinize göre ayarlamanız için ; az pişmiş isterseniz ( 20 dakika ) , orta pişmiş ( 30 dakika ) , şayet iyice pişsin diyenlerdenseniz ( 50 dakika ) pişirme süresini öneririm. Pişme süresi tamamlandıktan sonra  fırından çıkardım ve folyoyu açmadan yaklaşık 40 dakika kadar eti bir güzel dinlendirdim. Kesinlikle dinlenen etin  lezzeti çok farkediliyor.

IMG_0984 copy

SHIITAKE MANTAR SOS Için

Malzemeler

 • 300 gr. shiitake mantarı
 • 100 gr.tereyağı
 • 1 adet kuru soğan
 • 220 ml. taze krema
 • 3 yemek kaşığı soya sosu
 • 1 tutam tuz
 • 2 kahve fincanı beyaz şarap
 • 2 diş sarımsak

mantarrrr

IMG_0939 copy

Şimdi bir çoğunuzun bu satırları okurken” Hilal biz shiitake mantarını nereden bulacağız ? ” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız bende  olsam aynısını söylerdim . Şayet bulamaz iseniz   tercih ettiğiniz  veya bulabildiğiniz  mantarlada uygulayabilirsiniz. Aslında bu sosa en çok yakışan mantar morel mantarı . Bugün shiitakeyi bulmam daha kolay oldu benim için . Mantar fırçası yardımı ile  ( su salmaması için  mantarı kesinlikle  yıkamamalısınız )    mantarları temizledikten sonra şeritler halinde kestim. Şayet fırçanız yok ise havlu peçete ile dokusunu bozmadan yavaşça silebilirsiniz. Tavada   tereyağı erittikten sonra ince doğramış olduğum soğanları ve sarımsakları mantarlar ile beraber kavurdum. Şimdi sıra geldi sosun lezzetine … Şarabı ilave ettim ve alkolün uçması için 5 dakika daha pişirmeye devam ettim. Krema ve soya sosunu da ilave ettikten sonra 2-3 dakika daha pişirip ocağın altını kapadım. Dinlenen kontrfileyi ince dilimlere ayırdıktan sonra hazırlamış olduğum  mantar sosunu üzerine dökerek , sıcak olarak servis ettim. Kontrfileyi aynı pişirme yöntemi ile pişirerek soğuk olarakta tüketebilirsiniz. Sandviç ‘lerinize veya salatalara kullanabilirsiniz. Bunun için dipfirizde 1 gün bekletmeniz yeterli olacaktır.

IMG_0981 copy