Etiketler

, , , , , , , , ,

tavadabaykus

Kuşkonmaz bitkisinin üretilmesi oldukça zahmetli ve diğer sebze türlerinden çok farklı olduğunu söylüyor araştırmalar. Ancak bir kez yetiştirilen ve iyi bakılan bitki, 15-20 yıl süreyle ürün veriyormuş . Kış soğukları ve yaz sıcaklıklarından olumsuz yönde etkilenmeyen bu sebzenin  toprak altında kalan pençesi, aşırı soğuklara bile dayanabiliyor. Bu nedenle çok soğuk bölgelerde bile kuşkonmaz bitkisi yetiştirilebiliyor. Tıpkı benim yasadığım ülke Hollanda da olduğu gibi. Ana yurdu Türkiye olan pek çok bitki ne yazık ki  başka ülkelerde önemli bir ekonomik değere dönüşüyor. Üretenler için iyi bir gelir kaynağı oluyor. Tıpkı Laleler de oldugu gibi Hollanda kuskonmaz’a da el atmış durumda  ve ciddi gelirler elde ediliyor.  Çok ciddi yatırımlar var  ve ciddi araştırmalar yapıyorlar . Aynı zamanda Kuşkonmazın fidanını üreten ülke haline geldiler.Muğla da yaşayan dostlarımızla sohbet esnasında konuşmuştuk bu konuyu. Ege bolgesinde yetistirilen Enginarların bir çoğuda Italyaya ihraç ediliyor. Bu ürünlerden biri  Kuşkonmaz bir diğeri ise Enginar . Piyasalarda diğer sebzelere nazaran  oldukça pahalı olan bu sebzelerin ülkemizde tüketimi malesef yok denecek kadar az.
Dünyada hızla yayılan ve önemli bir gelir kaynağı olmuş durumda  fakat, Türkiye bugüne kadar kuşkonmazdan yeterince yararlanamadı. Yeni yeni bazı girişimler, yatırımlar yapıldığı söyleniyor . Kuşkonmaz, çok yıllık otsu bir bitki olup sulak, kumlu ve killi, kuvvetli topraklarda, ormanlık yerlerde yetişiyor.Kuşkonmaz insan sağlığı açısından önemli bir ürün olarak kabul ediliyor. Vücuttaki ödemi çözen, tansiyonu düzenleyici, ayrıca kalp dostu olarak biliniyor.  Uzmanlar enginarda olduğu gibi kuskonmazında fazla tüketilmesinden yanalar ama malesef gerek piyasalarda kolaylıkla bulunamaması gerekse pahalılığından dolayı fayda sağlanamıyor. Eşsiz dokusu ve  afrodizyak  özelliği var . Icerisinde K vitamini ve folik asit barındırmakta.Iyi bir antioksidandır. Bana göre detox kaynağı 🙂 . Aynı zamanda magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, sodyum, demir, bakır, kalsiyum  ve mangan gibi mineraller açısından zengin bir kaynaktır . Kısa bir bilgi paylaşımından sonra tarifime geçmek istiyorum. Bu ulkede 4 mevsim bulabildiğimiz kuşkonmazlarla çok çeşit şeyler yapılabiliyor. En başta çorbası olmak üzere , ızgarası , tavası , balıkların yanında , et yemeklerinin yanında garnitür olarak uygulanabiliyor. Bugün ben evde hellim peyniri vardı onu değerlendirmek istedim. Buyurun tarife 🙂

tabaktaasparagus

 

HELLIM PEYNIRLI KUŞKONMAZ Için

Malzemeler

  • 400 gr. Kuşkonmaz
  • 150 gr. Hellim Peyniri
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Taze çekilmiş karabiber
  • Tuz ve sunum için frenk soğanı 

asparaguspeynir

Yapılışı 

  • Kuşkonmazları yıkadıktan sonra kurulayalım ve uç kısımlarını hafif yontalım. Benim bugün aldıklarım o kadar tazeydiki hiç bir işlem yapmadım. Sadece yıkanıp kurulandılar.
  • Demir dokum ızgarada yoksa yanmaz tavada zeytinyağını kızdıralım ve kuşkonmazları  yüksek ateşte  taze çekilmiş karabiver ve tuz ekleyerek 3-4 dakika mühürleyelim.
  • Kibrit kutusu büyüklüğünde kesmiş olduğumuz   hellim peyniri dilimlerinide aynı şekilde üstleri hafif pembeleşene kadar tavada çevirelim.
  • Kuşkonmazların üzerine peynirleri yerleştirelim ve frenk soğanı ile bağlayalım. Ilık veya soğuk olarak  tüketebilirsiniz. Aynı zamanda misafirleriniz için çorba servisi esnasında veya  başlangıç olarak servis edebilirsiniz. Üzerinde hiç bir sosun olmaması  sebzenin kendi lezzetini almanızı daha iyi sağlayacaktır. 

Afiyet olsun 🙂