Etiketler

, , , , ,

IMG_8899

Türkiye’de son yıllarda gelişmekte olan ” Gastronomi “;

  • yemeği seçme , hazırlama ve   sunma 
  • mutfak ve yemek pişirme sürecini anlamanın yanısıra 
  • ürünlerin; sofraya gelene kadar geçen tüm süreçleri , hangi coğrafyada, ne aşamalardan  geçerek üretildiği ile ilgilenen
  • yiyecek içeceğin servisi, servisin kalitesi, yemek yenilen mekânın ve personelin özelliklerini harmanlayan
  • yapılacak yemeğin tarihsel kimliği ve kültürel özelliğini de sindiren kısacası ; yemek pişirmek ve aşçılıktan çok daha fazlasını ifade eden bir disiplindir.

basit anlatımla yemeğin sadece beslenmek ve doymak olarak algılanmadığı, aynı zamanda zevk almak için tüketildiği bir sistem.

 

IMG_8841

Türkiye’nin birçok  üniversitelerinde açılan 2 ya da 4 yıllık gastronomi bölümleri bulunmaktadir. Üniversitelerin bu bölümlerinde yukarıda adlandırdığımız Gastronomiye hizmet eden  exclusive  şefler yetiştirilmektedir. EKS Mutfak Akademisi de  Türkiye’ de Gastronomi ‘ye  öncülük  ve hizmet eden , Milli eğitim bakanlığı onaylı , diplomalı , profesyonel aşçılık eğitimi veren bir kuruluş. Kurucusu  ise  Executive  şef  EYUP KEMAL SEVINÇ .EKS Mutfak,  gastronomiye gönül vermiş insanlar için hazırlanmış olan  “Gourmet & Styling ” Yeme -Içme ve Yaşam Dergisi’ni çıkartmaktadır. Çıktığı günden bu yana takip ettiğim  bu dergiyi , sizlerin de beğeneceğinizi düşünüyorum . Her mevsime özel çıkan sayıları var . Mevsimine özel tariflerin  sunulduğu , ünlü şeflerin yorumlarını ,  tecrübelerini  ve tariflerini de paylaştığı bir dergi.  .Tüm  D&R  ve Macro center ‘lar bulabileceginiz  satış noktalarıdır

Şimdi bu keyifli sohbetimin en güzel kısmına gelmek istiyorum 🙂 . Gourmet & Styling dergisinin bu hafta piyasaya çıkan  sonbahar sayısında ” Patlıycan”a da yer verildi.  Cok heyecanlandım. Benim amatör ruhuma sayfalarını açtıkları için  sevgili Eyüp Kemal Sevinç ‘e nezninizde teşekkür etmek istiyorum.  Ayrıca  bloğumu ziyaret etmeleri , dergide paylaşılacak olan fotoğraf ve tarif seçimlerinde ,   uzaklarda olmam sebebi ile, bu süreci yazişma ve telefon ile yürüten, desteklerini esirgemeyen  dergi koordinatörü sevgili  Özden Yılmaza ; ayrıca  dergide yayınlanacak tariflerimin fotoğraf düzenlemelerinde ve teknik konularda tecrübesizliğime sabır ile  destek verdiği için  fotoğraf direktörü sevgili Turgut Azov‘a   teşekkürlerimi sunarım. Heyecanımı ve duygularıma ortak oldular ve bunu hissettiklerini biliyorum. Şimdi bu heyecanıma sizlerde ortak olun istedim. Benim için güzel bir deneyim oldu. Arzum , nice güzel tariflerimi ve yazılarımı sizlerle paylaşabilmeye devam etmek .Cünkü  sizlerle paylaşmak beni daha da motive ediyor. Istedimki bu yolda hep yanımda olun. Duygularımın ne kadarını size aktarabiliyorum bilmiyorum ama tek bildiğim heyecanımın samimiyeti. Lütfen sizde hissedin bu samimiyeti ve bu  yolda bana eşlik edin. Bunu nasıl mı sağlayacaksınız ? Yorumlarınızla , eleştirilerinizle gerektiğinde beğeninizle sizde duygu ve düşüncelerinizi benimle paylaşın isterim.

Sevgi ve Hoşgörüyle dolu güzel günlere…

Hilal Tayfun

Eylül 2014