Etiketler

, , , , ,

 

fotoğraf

Kızılcığın tüketildiği yerde hekime gerek yoktur diyen Lokman hekim bu meyvenin önemini ne kadar güzel vurgulamıştır. Yıllardır icerdiği vitaminler sebebi ile farmakologların ilgisini çekmektedir. Insan sağlığı bakımından çok önemli etkilere  sahip olduğunu düşünüyorum.Meyvesinde  A,B,C vitaminleri  , Kalsiyum , Fosfor, Magnezyum ve Demir bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Portakal meyvesine göre iki kat daha fazla C vitamini ihtiva ettigi söyleniyor. Bazı meyveleri devamlı bulmak mümkün olmuyor. Kızılcık meyveside bunlardan birtanesi. Bu sebeple meyvenin hasat zamanında tercihinize göre evinizde bulundurabileceginiz alternatifler var. Marmelatı , şurubu , reçeli ve meyve suyunu elde etmek mümkün. Agustos ayı tam mevsimi  ancak Eylül ayında da bulunabiliyor. Gectiğimiz yıl mevsiminde de bulamamistim. Koca bir yıl kızılcık marmelatı sayıkladım. Bu yıl riske atmadan hemen hemen her hafta pazara giderek takibini yaptim ve sonunda buldum. Marketlerde bulabilmek mumkun tabi . Ben tercih etmiyorum. Saglığım el verdiği sürece de benim mutfağıma hazir gıdaların girmemesine özen gösteriyorum. Ticari ürünlere baktığınızda %45 meyve ihtiva ediyor diger malzemelri söylemeye bile gerek duymuyorum. Evde yapılan ürünlerin yerini hiç birsey tutmuyor. 3 kilo aldığım kızılcıkların marmelat yapilmasında karar kıldım çünkü en çok onu seviyorum. Söyle mis gibi kızarmış çavdar ekmeğinin üzerinde hayal edebiliyormusunuz 🙂 ?

Eger hayali gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız  buyurun tarifine …

 

kizilcik5

KIZILCIK MARMELATI 

Malzemeler

  • 3 kilo olgunlaşmış kızılcık
  • 2 kilo toz seker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Yapılışı

  • Kızılcıklar saplarından ayrıldıktan sonra yıkayalım ve sularının süzülmesini bekleyelim. Daha sonra derin bir tencereye alarak üzerine 1 çay bardağı  su ilave ederek orta ateşte   5-10 dakika (meyveler yumuşama kıvamına gelinceye kadar) pişirelim.
  • Yumuşatmış olduğumuz kızılcıkları  soguttuktan sonra bir  tel süzgeç veya kevgir yardımı ile ellerimizle ovarak, süzme yöntemi ile  püre haline getirelim. Süzme yöntemi biraz zor bir süreç ancak herzamanki gibi klasik yöntemden vazgeçmeyin derim

fotoğraf

  • fotoğrafElde ettiğimiz püreyi , marmelatı yapmayi planladığımız tencereye alarak şekerini ilave edelim ve kısık ateşte kaynamaya bırakalım.
  • Yaklaşık 1,5 saat kaynadiktan sonra limon tuzunu ilave edelim ve ilave 10 dakika daha kaynattiktan sonra ocağın altını kapatalım.
  • Önceden hazırlamış olduğumuz kavanozların (içlerinin muhakkak kuru olmasına özen gerekiyor)
  • Marmelat sıcak halde iken kavanozlara yerleştirelim ve sıkıca ağzını kapatarak kuru bir mutfak bezinin üzerine kapağını ters cevirerek yerleştirelim. Bu şekilde soğuyana kadar bekletilmeli.

kizilcik6

 

Afiyet olsun 🙂