Etiketler

, , , , , , ,


IMG_5984
Et pişirmek ayrı bir uzmanlık gerektiriyor . Ev ortamında , imkanlar dahilinde  olabilenin en iyisini yapmaya gayret ediyorum ama hala bu konuda öğrenmem gereken çok şey var. Etlere göre pişirme yöntemi , marine etme teknikleri, pişme süreleri vs. derken bu konuda liste kabarık .Tabi bunda çok uzun yıllar et yemememin büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Her nekadar uzmanlik gerektirsede bildiklerim ve deneyimlerimle hiç fena sayılmam :)) Bu konuda gelişmeye ve öğrenmeye devam…Şimdi asıl konumuza yani tarifime dönmek istiyorum 🙂

 

IMG_6001

Pastırma yatağında otlu bonfile için gerekli ,

Malzemeler

tarifimdeki ölçü 4 kişilik (kişi başı 250 gr düşünüldü)

 • 1 kg Dana bonfile
 • 400 gr. az yağlı pastırma
 • 2 yemek kaşığı tereyağ ( eti mühürlemek için)
 • 3-4 dal taze biberiye
 • 3-4 dal taze kekik
 • 8-10 dal frenk soğanı ( yoksa çok ince kesilmiş taze soğan)
 • bulabilirseniz bir kaç dal taze sarmısak
 • taze çekilmiş karabiber
 • deniz tuzu
 • 1 adet yağlı fırın kağıdı
 • ve mutfak ipi
 • yanına garnitür olarak sebzelerinizin seçimini size bırakıyorum. Ben patates, taze börülce , kırmızı dolmalık biber kullandım . Degerlendirmek için evinizde olan tüm sebzeleri değerlendirebilirsiniz.

IMG_6011

 

Yapılışı

 

Bonfileyi   tavanızda biraz yağ ile suyunu salmasına izin vermeyecek sekilde yuksek ısıda , rengi kahverengi olana kadar karamelize edip mühürleyelim. Mühürleme işlemi tamamlandiktan sonra varsa demirdöküm  ızgarada her iki yüzünü 3-4 dakikayi gecmeyecek sekilde cevirerek pisirelim.Eti pişirme esnasında tuzlamamak gerekiyor. Şayet tuzlarsanız etin kendine has olan nemini ve suyunu kaybetmesine sebep olursunuz.Son anda eklendigi takdirde lezzetini kaybetmemis olursunuz. Mümkünse eğer et icin kullanılacak tuz , iri ve deniz tuzu olursa daha leziz olur.Bulabilirseniz eger etler için kullanılan siyah renkte iri hawai tuzları ( Black Lava Hawai) lezzeti çok farkettiriyor veya deniz tuzu (Fleur de Sel) kullanmanızı öneririm. Yemeklerde son vuruşu herzaman taze otlar ve baharatlarla sağlayabiliriz. Birde yapacağınız ana yemek kırmızı et ise daha da önemli.

 

IMG_6031

Mutfak ipini 50 cm .olarak eşit uzunlukta keselim. Ben etin ölçüsüne gore 6 adet hazırladim. Hazırlamış olduğumuz ipleri yağlı fırın kağıdı üzerine fotografta göründüğü gibi yerleştirelim.Daha sonra iplerin uzerine pastırmaları düzgün ve üst üste gelmeyecek şekilde yerleştirelim. Pastırmalarin üzerine ince ince doğramış olduğumuz frenk soğanını , taze kekiği  ve taze sarmısağı serpiştirelim. Mühürlemiş olduğumuz dinlendirilmiş bonfileyi pastırmanın üzerine yerleştirelim. Bonfilenin uzerine biberiye dallarını yerleştirdikten sonra kenarlarda kalan iplerle bağlayalım.Ipler bitene kadar bağlama işleminin yapılması gerekiyor. ( 3 enlemesine  2 boylamasına) . Bağlama işlemi tamamlandiktan sonra etin tamamını altındakı yağlı kağıtla hediye paketler gibi paketleyelim.

 

IMG_6037

Sıra geldi garnitürlere… Hazırlamış oldugunuz sebzeleri wok ta , yüksek ateşte 2 yemek kaşığı zeytinyağ ile kavuralım.Tuz ve karabiberini ilave edelim. Kavurmuş olduğumuz sebzeleri fırın kabınızın tabanına yerleştirdikten sonra, üzerine yağlı kağıtla paketlenmiş bonfilemizi yerleştirelim.

 

IMG_6078

IMG_6088

 

220  derece ısıtılmış fırında yaklaşık yarim saat pişirdikten sonra servis edebilirsiniz. 

Afiyet olsun 🙂

IMG_6139