Etiketler

, , , , ,

kizartilmissebzeekmekustufinalSebze ızgara hepimizin yerken vicdanen rahat ettiği yiyecekler arasinda başı çektiğini düşünüyorum 🙂 . Gerek evimizde gerekse restorantlarda sağlıklı yiyecekler arasında ilk tercihimiz oluyor. Kalorisi az diye değil , sevdiğim için yemeyi tercih ediyorum ama kalorisinin az olması  tercih nedenleri arasında azımsanmayacak kadar büyüktür. Eğer sizde benim gibi sevdiğiniz icin tercih edenlerdenseniz eğer,

  • sebzelerin üzerine, fesleğen veya kekik (elinize ne geçerse) zeytinyağı ve limondan oluşan bir sos gezdirip, deneyebilirsiniz. Üzerine peynir ve yeşil salata yaprakları ilave ederek harika bir sebze salata elde etmiş olursunuz. Ben bu salataya iki peyniri çok yakiştiriyorum. Birincisi keçi peyniri diğeri tulum peyniri . Her ikisini de denemenizi şiddetle tavsiye ederim.
  • bir diğer seçenek kızarmış ekmek dilimlerinin üzerine humus sürdükten sonra humuslu ekmeklerin üzerine sebzelerinizi yerleştirip servise hazır edebilirsiniz.
  • bir başka alternatif ise sebzeli sandeviç

Hepsi de birbirinden lezzetli .

Sebze ızgara da yapmanız  gereken en önemli püf nokta, tavayı değil, ızgara yapacağınız sebzeleri  hafifçe yağlamak olmalıdır. Sebze tercihlerini sizlere bırakıyorum.

Afiyet olsun 🙂